نوشته شده توسط : رافت

در اینجا در ارتودنسی شاو ، ما می دانیم که چقدر تلاش ، زمان و فداکاری برای موفقیت در دستیابی به یک لبخند صاف و سالم انجام داده اید. با نزدیک شدن به روزی که بریس ها از بین می روند و یا از آخرین دستگاه خود استفاده می کنید ، ممکن است وسوسه انگیز باشد که فکر کنید برای همیشه از وسایل ارتودنسی استفاده می کنید ، اما زیاد خود را از دست ندهید! در حالی که شما مطمئناً سزاوار این هستید که سخت ترین قسمت این فرایند را جشن بگیرید ، به یاد داشته باشید که این تنها اولین مرحله درمان ارتودنسی است. مرحله دوم بلافاصله پس از صاف شدن دندان ها شروع می شود ، و وقتی نوبت به حفظ لبخند تازه شما می رسد ، به اندازه مرحله اول اهمیت دارد. ما نگاهی به نگهدارنده های ثابت و قابل جابجایی می اندازیم تا بتوانید دقیقاً بدانید پس از جدا شدن بریس های خود چه انتظاری دارید!

این مرحله دوم از درمان هزینه ارتودنسی متحرک به عنوان احتباس شناخته می شود و بر استفاده مداوم از نگهدارنده متمرکز است. احتباس فرآیند درمان را به پایان می رساند و بخش مهمی از نگه داشتن دندان ها در موقعیت جدید و صاف آنها است. اگر تا به حال برای دکتر شاو و دکتر راسموسن بیمار بوده اید ، احتمالاً قبلاً درباره اهمیت نگهدارنده ها شنیده اید ، اما ممکن است چیزهای فراتر از آن را ندانید. برای آشنایی بیشتر با انواع مختلف نگهدارنده ها و اینکه چرا پوشیدن آن بسیار مهم است پس از اتمام درمان ، به خواندن ادامه مطلب ادامه دهید!

اهمیت نگهدارنده ها
در اواخر نوجوانی و اوایل بیست سالگی ، ممکن است متوجه تغییر دندان های کوچک خود شوید. این پدیده به عنوان "عود" شناخته می شود و به تمایل طبیعی دندان ها برای برگشت به سمت موقعیت اصلی خود پس از اتمام درمان ارتودنسی اشاره دارد. نگهدارنده ها با نگه داشتن دندان های خود در موقعیت های جدید خود و جلوگیری از بروز این نوع رانش طبیعی ، برای جلوگیری از این عود کار می کنند.

دندان شما تنها چیزی نیست که ما می خواهیم پس از اتمام درمان در موقعیت جدید خود بمانیم! دندانها فقط وسایل ثابت در فک نیستند - هر یک از آنها با رباطهای الاستیک که ریشه ها را به استخوان متصل می کنند در سوراخ خود نگه داشته می شوند. این رباط ها بافت های زنده ای هستند که تحت تاثیر حرکت دندان ها قرار می گیرند و این چسبندگی است که امکان حرکت های کوچک دندان ها را در طول روند ارتودنسی فراهم می کند.

بریس ها فشار ملایمی بر روی و اطراف دندان ها می گذارند و تشکیل رباط های جدید و حتی گاهی استخوان را تسهیل می کنند. اولین مرحله درمان مرحله بازسازی است و پس از تکمیل ، بافتها ، رباطها و استخوان جدید برای تثبیت به زمان نیاز دارند. بدون نگهدارنده که موقعیت های جدید را در حین تثبیت نگه داشته است ، تقریباً همیشه دندان ها به موقعیت قبلی خود باز می گردند. اگر بعد از جدا شدن بریس های خود ، نگهدارنده خود را طبق دستور متخصص ارتودنسی نپوشید ، ممکن است متوجه شوید که دندان های شما در نهایت به حالت قبلی خود باز می گردند و تمام زحماتی را که برای درمان ارتودنسی خود کشیده اید ، خنثی می کند.

با این حال ، در ارتودنسی شاو ، ما جلوگیری از عود را آسان می کنیم! ثابت نگه داشتن دندان ها به سادگی پوشیدن نگهدارنده به دستور پزشک ارتودنسی است. نوع نگهدارنده ای که به شما داده می شود بر اساس مشخصات پرونده شما ، ترجیحات شما ، شیوه زندگی شما و انطباق مورد انتظار شما تعیین می شود.

انواع مختلف نگهدارنده
تقریباً به همان روشی که دستگاه های ارتودنسی دارای گزینه های ثابت (بریس) و متحرک (تراز کننده های روشن) هستند ، ما نگهدارنده های ثابت و متحرک را نیز ارائه می دهیم. در ارتودنسی شاو ، هنگامی که اولین مرحله درمان خود را تکمیل می کنید ، یک مجموعه نگهدارنده به شما می دهیم. توصیه این که کدام نوع به مورد منحصر به فرد شما بستگی دارد.

 

 

 

 

نگهدارنده های ثابت

نگهدارنده های ثابت عموماً از یک سیم نازک تشکیل شده است که در پشت دندانهای پایین یا بالا یا در برخی موارد هر دو متصل شده است. این سیم روی چندین دندان کشیده شده است و مراقبت از دندان شبیه مراقبت از بیمار است که از بریس استفاده می کند ، به ویژه هنگامی که از نخ دندان م effectiveثر صحبت می شود. اینها می توانند به ویژه برای بیمارانی که بین دو دندان جلویی بالا فاصله زیادی داشته یا دارند ، مفید باشد. پس از اتمام درمان ارتودنسی و بسته شدن کامل فضا ، می توان از نگهدارنده ثابت برای بسته نگه داشتن فضا استفاده کرد. با توجه به توانایی سیم متصل به نگه داشتن دندانهای تازه صاف شده در حالت ایده آل در یک دوره طولانی ، نگهدارنده های ثابت تمایل دارند نتیجه کلی عالی داشته باشند. علاوه بر این ، هرگز نباید به خاطر داشته باشید که آنها را بپوشید!

نگهدارنده های متحرک

وقتی صحبت از نگهدارنده های متحرک می شود ، چند گزینه مختلف در دسترس است. مدل های Hawley و Essix هر دو به صورت سفارشی طراحی شده اند تا پس از درمان مناسب دهان شما باشد. تیم ارتودنسی شاو از دندانهای تازه صاف شده شما استفاده می کند و از آن برای ایجاد یک نگهدارنده با مواد پلاستیکی شفاف (برای نگهدارنده Essix) یا از سیم و مواد اکریلیک (برای نگهدارنده هاولی) استفاده می کند.

نگهدارنده هاولی

دستگاه هاولی یکی از قدیمی ترین نگهدارنده ها است و معمولاً متداول ترین آنها نیز می باشد. این احتمالاً همان نگهدارنده ای است که وقتی به آنها فکر می کنید عکس آن را می گیرید! این نگهدارنده ها از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند و با پیچاندن سیم دور دندان های خود که با یک قوس اکریلیک که روی سقف دهان شما قرار گرفته است ، ترکیب شده اند ، در محل خود نگه داشته می شوند. سیمهای فلزی را می توان طوری تنظیم کرد که در صورت نیاز به حرکت جزئی دندانهای جلویی ادامه دهد. اگرچه بسیاری از متخصصان ارتودنسی از این نگهدارنده سنتی فاصله می گیرند ، اما هنوز هم می تواند در برخی موارد بسیار مفید باشد.

نگهدارنده های Essix

نگهدارنده های Essix کاملاً از پلاستیک شفاف ساخته شده اند و بسیار شبیه به ترازهای شفاف استفاده شده در سیستم Invisalign هستند. آنها بسیار کمتر از نگهدارنده های سیم معمولی قابل توجه هستند و تا زمانی که به آنها احتیاج دارید دوام می آورند ، تا زمانی که به درستی از آنها مراقبت می کنید. این نگهدارنده ها ممکن است تمام قوس دندان ها را بپوشانند یا از سگ به سگ تبدیل شوند. هر کدام به شکل منحصر به فرد دهان شما شکل گرفته اند.

تمیز کردن دندان های شما با هر یک از این نگهدارنده های متحرک آسان تر است ، اما باید به یاد داشته باشید که روزانه از آنها استفاده کنید. همچنین مکان یابی یا آسیب دیدن آنها بسیار آسان تر است ، بنابراین مهم است که همیشه در مورد مکان آنها توجه داشته باشید و هنگام برخورد با آنها مراقب باشید.:: بازدید از این مطلب : 27
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 11 مهر 1400 | نظرات ()