تارتار سیاه روی دندان: علل و علائم
نوشته شده توسط : رافت

وقتی پلاک روی دندان ها جمع شود و به درستی از بین نرود ، به ماده ای سخت معروف به تارتار تبدیل می شود. در ابتدا ، تارتار بالای خط لثه دارای رنگ زرد مایل به زرد است ، اما اگر بدون درمان بماند ، به تارتار سبز ، قهوه ای یا سیاه تبدیل می شود. تارتار زیر خط لثه به رنگ سیاه است.
علل بهداشت دهان و دندان Black TartarPoor اغلب علت اصلی ایجاد تارتار است. برای اینکه تارتار سیاه شود یا زیر خط لثه قرار بگیرد ، مسواک زدن و نخ دندان زدن معمولاً مقصر است. علاوه بر این ، برخی عوامل دیگر در میزان تشکیل تارتار نقش دارند و می توانند آن را سیاه جلوه دهند. این شامل:
سیگار کشیدن
رژیم های غذایی حاوی نشاسته و شکر
نوشیدن مایعات مانند لکه های قهوه و شراب
تروما یا آسیب به مینای دندان
هنگامی که تارتار به زیر لثه برسد ، به آن تارتار فروکش کردن گفته می شود ، در رگ های خونی واقع در لثه اشک می ریزد. هنگامی که رنگدانه های خون و پروتئین ها با تارتار مخلوط می شوند ، آن را سیاه می کنند. علائم تارتار سیاه: علائم تارتار سیاه شامل موارد زیر است:
بوی بد دهان
رنگ آمیزی تیره بر روی سطح دندان ها
دندانهای گشاد
رسوبات سخت روی دندانها
لثه های قرمز ، متورم یا خونریزی شده است
اگر شما تارتار سیاه را روی دندانهای خود به همراه مشکلات لثه تجربه می کنید ، ممکن است نشانه بیماری لثه باشد. اگر هنوز در مراحل اولیه هستید ، می توانید با یک دهانشویه فلوراید شستشو دهید تا بیماری لثه را برطرف کرده و لثه ها را سالم نگه دارید. از بین بردن سیاه تارتار تمام انواع تارتار ، بدون توجه به رنگ ، فقط باید توسط دندانپزشک یا بهداشت دندانپزشک خود برداشته شود. فرآیند تمیز کردن دندانپزشک شما به عنوان پوسته پوسته شدن و برنامه ریزی ریشه شناخته می شود ، جایی که تارتار سیاه از بالا و زیر لثه جدا می شود.

خوشبختانه با چند مرحله ساده می توان از ساخت تارتار جلوگیری کرد:
حداقل دو بار در روز به مدت دو دقیقه مسواک بزنید
اگر مستعد ابتلا به پلاک بیش از حد هستید ، توصیه می شود بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید
برای جلوگیری از پوسیدگی و رشد ، به یک خمیر دندان کنترل شده تارتار با فلوراید تغییر دهید
حداقل یک بار در روز نخ دندان بزنید تا مواد غذایی و باکتری هایی که در بین دندان ها قرار دارند از بین بروند
برای تمیز کردن و معاینات حرفه ای سالانه دو بار یا مطابق توصیه شما به دندانپزشک خود مراجعه کنید
از محصولات دخانی خودداری کنید
تارتار سیاه اغلب مسئله زیبایی شناسی است. هیچ کس نمی خواهد لبخند رنگ آمیزی داشته باشد. اما ، در موارد خاص ، می تواند منجر به بیماری لثه شود. بلافاصله به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا به درستی هر نوع تارتار را از بین ببرد تا لبخند شما سالم بماند.

بروز لکه های کروموژنی سیاه و ارتباط آن با بهداشت دهان و دندان بیماران
Sruthy Prathap1 * و Prathap MS2

1 بخش پریودنتیکس ، دانشکده دندانپزشکی ینپویا ، درالکاتات ، مانگالور ، هند ، ایمیل: sruthysreekumar@yahoo.com
2 دانشکده دندانپزشکی و اندودنتیکس ، دانشکده دندانپزشکی ینپویا ، درالکاتات ، مانگالور ، هند

* مکاتبات: Sruthy Prathap ، گروه پریودنتیکس ، دانشکده دندانپزشکی Yenepoya ، Deralakatte ، Mangalore ، هند ، تلفن: +919980433489 ، ایمیل: sruthysreekumar@yahoo.com

استناد: Prathap S ، و همکاران. وجود لکه های سیاه کروموژنیک و ارتباط آن با بهداشت دهان و دندان بیماران. Ann Med Health Sci Res. 2018؛ 8: 18-21

این مقاله با دسترسی آزاد تحت شرایط مجوز غیر تجاری تجاری Creative Commons Attribution (CC BY-NC) (http://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/) توزیع شده است ، که امکان استفاده مجدد ، توزیع و تولید مثل مقاله ، به شرط آنکه اثر اصلی به درستی ذکر شده و استفاده مجدد از آن برای اهداف غیرتجاری محدود شود. برای استفاده مجدد تجاری ، با repints@pulsus.com تماس بگیرید

چکیده
هدف: هدف از پژوهش حاضر ، ارزیابی بهداشت دهان و دندان بیماران مبتلا به سیاه پوست است. لکه های ناشی از باکتری های کروموژنیک و میزان عود آن پس از پوسته پوسته شدن و صیقل دادن. مواد و روشها: در اين مطالعه 80 بيمار سني 15 تا 40 سال وارد مطالعه شدند و به دو گروه تقسيم شدند. گروه آزمون شامل 40 بیمار دارای لکه های بیرونی سیاه و گروه کنترل شامل 40 بیمار بدون لکه است. پارامترهای بالینی مانند شاخص بهداشت دهان و دندان ، شاخص پلاك. شاخص رنگ آمیزی لوبنس و تاریخ پوسته پوسته شدن در گروه ها ثبت می شود. یافته ها: نتایج با استفاده از آزمون Chi-square تجزیه و تحلیل شد که نشان داد تفاوت معنی داری در بهداشت دهان و دندان و پلاک در بیماران با لکه و لکه وجود ندارد. بیماران مبتلا به لکه ها در طی چند ماه پس از جرم گیری دقیق و جلا دادن ، میزان عود بالایی را نشان دادند. نتيجه گيري: يافته هاي اين مطالعه نتيجه مي گيرد كه لكه هاي كروموژنيك سياه در بيماران با بهداشت دهان و دندان و كنترل پلاك شايع تر است. میزان بالایی از عود بعد از پوسته پوسته شدن و پولیش نیز در بین افراد مشاهده شد.

کلید واژه ها
لکه های سیاه؛ بیرونی؛ کروموژنیک؛ بهداشت دهان؛ عود؛ فهرست پلاک

مقدمه
تغییر رنگ دندان ها یک یافته مکرر دندانپزشکی است که با مشکلات بالینی و زیبایی شناسی همراه است و غالباً منجر به اعتماد به نفس پایین و منبعی از خجالت بخصوص در بیماران جوان می شود. لکه های سیاه همراه با باکتری های کروموژنیک یک یافته شایع دندانپزشکی است. سایر علل تغییر رنگ دندانهای بیرونی شامل عادت هایی مانند سیگار کشیدن ، جویدن برگ بسل ، استفاده از شستشوی دهان مانند کلرهگزیدن ، افزایش مصرف beaverages مانند چای و قهوه ، مصرف مکمل های آهن به شکل تونیک و غیره است.

لکه دندان سیاه یک تغییر رنگ بیرونی مشخصه است که معمولاً در زیر مینای دهانه رحم به دنبال کانتور لثه ناشی از باکتریهای کروموژنیک مشاهده می شود. می توان آن را به عنوان خطوط تیره رنگدانه ، موازی با حاشیه لثه یا به عنوان انعقاد ناقص نقاط تیره تشخیص داد که به ندرت از سوم دهانه رحم تاج گسترش می یابد. [1] اگرچه این لکه ها در بین کودکان شیوع بیشتری دارد ، اما در سناریوی حاضر وقوع آن در جمعیت بزرگسال نیز مشاهده شده است.

جذب مواد به سطح دندان نقش مهمی در رسوب لکه های دندانهای خارجی دارد. با این حال مکانیسم تعیین کننده مقاومت چسبندگی کاملاً درک نشده است. اکثر محققان دریافتند که وجود لکه های سیاه با خطر پوسیدگی کم همراه است. [2] مطالعات مورفولوژیکی مختلف در مورد لکه های سیاه تأیید می کند که این نوعی پلاک باکتریایی است و عمدتاً از ترکیب فرمی نامحلول سیاه ، احتمالاً سولفید آهن تشکیل شده است. [3]

شوری وجود یا عدم وجود این لك ها را به عنوان 1) بدون خط ثبت كرد. 2) انعقاد ناقص نقاط نقاشی شده. 3) خط مداوم که توسط لکه های رنگدانه شکل می گیرد. [2] Gasperetto و همکاران. معیارهای دیگر را نیز بر اساس مساحت سطح دندان تحت تأثیر قرار داد. [4] حضور این لک ها در زنان بیشتر از مردان شایع بود و با بهداشت دهان و دندان ضعیف همراه بود. [5] لکه سبز به عنوان فیلم سنگین خاکستری سبز ، نرم و خز ظاهر می شود و به باکتری ها و قارچ های فلورسنت نسبت داده می شود. ظاهراً آنها ناشی از باکتریهای کروموژنیک بوده و در جمعیتی با بهداشت دهان و دندان ضعیف یافت می شوند. [6]

با این وجود این لکه ها در بیمارانی که روزانه از بهداشت دهان و دندان حفظ می کنند نیز گزارش شده است. از این رو داده های متناقضی در مورد تأثیر بهداشت دهان و دندان و وجود این لکه ها وجود دارد.

هدف از پژوهش حاضر ، ارزیابی بهداشت دهان و دندان بیماران مبتلا به سیاه پوست است. لکه های کروموژنیک برای تعیین میزان عود پس از برداشتن کامل توسط پوسته پوسته شدن و صیقل دادن است.

روش شناسی
مواد و روش ها

بیمارانی که در این مطالعه شرکت کرده بودند ، بطور تصادفی از گزارش خارج از بیمار به گروه پریودنتیکس ، کالج دندانپزشکی ینپویا ، مانگالور ، هند انتخاب شدند.

رضایت آگاهانه از کلیه بیمارانی که در مطالعه شرکت کرده بودند گرفته شد. ترخیص قبلی از کمیته اخلاقی نهادی به دست آمد.

معیارهای انتخاب

در مجموع 80 بیمار از گروه سنی 15-40 سال ، از بیماران سرپایی بخش پریودنتیکس ، دانشکده دندانپزشکی ینپویا انتخاب و به دو گروه تقسیم شدند.

گروه A (گروه آزمایش) شامل 40 بیمار دارای لکه های سیاه در حداقل 8 سطح دندان است.

گروه "B" (گروه کنترل) شامل 40 بیمار است که هیچ لکه ای روی سطح دندان ندارند.

تاریخچه مفصلی ثبت شد که شامل موارد زیر است. تاریخچه رژیم ، تاریخچه خانواده ، تاریخچه گذشته دندانپزشکی ، تاریخچه شخصی ، تاریخچه دارو. براساس تاریخچه ، بیماران برای مطالعه انتخاب شدند و در گروه های A و A جدا شدند.

معیارهای ورود به سیستم

• بیماران 15 تا 40 ساله.

• بیمارانی که دارای لکه های کروموژنی سیاه و با لوبن بودند بیشتر از 1 (از نظر شدت و شدت) در گروه A قرار گرفتند.

• بیماران بدون تغییر رنگ دندان در گروه B قرار گرفتند.

معیارهای خروج

• بیمارانی که عادتهای ناگواری مانند سیگار کشیدن ، جویدن برگ بسل دارند.

• بیمارانی که عادت به استفاده مداوم از کلرهگزیدن دارند.

• بیمارانی که لکه های نارنجی ، سبز یا قهوه ای دارند.

• بیمارانی که مکمل های آهن را به شکل شربت یا داروهای دیگر (آیرودریک) مصرف می کنند.

• بیمارانی که چای یا قهوه مصرف می کنند.

طراحی مطالعه

حجم نمونه با توجه به قدرت مطالعه (80٪) مطابق توصيه هاي آماري تعيين شد. پارامترهای بالینی ثبت شده برای گروه آزمون و کنترل زیر است.

• شاخص بهداشت دهان و دندان (سبز و ورمیلیون 1965) ،

• صفحه نمایش پلاك (سكوت و فروتن) [7]

• شاخص لکه لوبنس (فقط در بیماران گروه A) [8،9]

جمع آوری داده ها به منظور ساده سازی روند عملیاتی جمع آوری داده ها توسط یک محقق انجام شده است. داده های این مطالعه با استفاده از نرم افزار آماری SPSS و با استفاده از نرم افزار آماری SPSS با حد معنی داری 05 / 0P تجزیه و تحلیل شد.

نتایج
فهرست بهداشت دهان و دندان (سبز و ورمیلیون)

در گروه A (گروه آزمایش) ، از 40 بیمار دارای لکه های سیاه شدن بین دو دندان سیاه کروموژنیک ، 35 نفر بهداشت دهان و دندان خوبی دارند ، 5 نفر دارای بهداشت دهان و دندان منصفانه هستند.

در گروه B (گروه کنترل) ، از 40 بیمار ، 29 نفر بهداشت دهان و دندان و 11 نفر بهداشت دهان و دندان منصفانه داشتند [جدول 1].

https://is.gd/p8IU4J

https://n9.cl/jgor

https://rb.gy/0ly2fr

https://cutt.ly/hazieVU

https://u.to/5VMWGQ

https://bit.ly/397wd1s

 

 

 

:: بازدید از این مطلب : 193
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 28 تير 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: