هواگیری شوفاژ
نوشته شده توسط : رافت


8 گام تا هواگیری شوفاژ


بررسی کردن شوفاژ
آماده کردن آچار مخصوص هواگیری شوفاژ
خاموش کردن شوفاژ و سیستم گرمایشی
بازکردن شیر خروجی شوفاژ
پیشگیری از ریختن آب به اطراف
ادامه دادن مرحله قبل تا اینکه آب فواره بزند
هواگیری شوفاژ برای تمام شوفاژهای ساختمان
تنظیم سطح فشار موتورخانه داخلی یا پکیج


1. بررسی کردن شوفاژ
همانطور که گفته شد یکی از علائم نیاز به هواگیری شوفاژ ، سرد بودن شوفاژ می باشد. اما این مشکل می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد .

دلایلی همچون :

ایراد در سیستم گرمایشی
شکستگی در لوله کشی
رسوب گرفتن قسمتی از سیستم گرمایشی
پس لازم است قبل از هواگیری شوفاژ موارد بالا بررسی گردیده و در صورت لزوم رفع شود.



2. آماده کردن آچار مخصوص هواگیری شوفاژ
این پیچ وسیله ای است ارزان قیمت برای باز کردن شیر خروجی شوفاژ . هنگام خرید آچار هواگیری شوفاژ دقت داشته باشید که آچارِ مناسبِ شیر خروجی شوفاژ شما باشد. شیر خروجی در بخش انتهایی بالای شوفاژ قرار دارد که یک قسمت مربعی ( به منظور تنظیم شیر خروجی ) روی آن قرار دارد. البته طراحی شوفاژهای جدید به گونه ایست که می توان این تنظیم را از طریق پیچ گوشتی و یا آچار فرانسه نیز انجام داد.



هواگیری شوفاژ




3. خاموش کردن شوفاژ و سیستم گرمایشی
قبل از هواگیری شوفاژ ، سیستم گرمایش اصلی را خاموش نمایید چرا که روشن بودن آن در حین هواگیری شوفاز ، باعث ورود هوای بیشتر به درون شوفاژ می شود. بعد از خاموش کردن سیستم گرمایشی ، صبر کنید تا شوفاژ به طور کامل خنک شود ، سپس دیگر مراحل هواگیری شوفاژ را ادامه دهید.





4. بازکردن شیر خروجی شوفاژ
تمام شیرهای خروجی و ورودی را در وضعیت باز قرا داده ، پیچ مخصوص ( یا آچار فرانسه و یا پیچ گوشتی ) را بر روی قسمت مربعی گذاشته ، پیچ را برخلاف عقربه های ساعت بچرخانید ، به محض باز شدن شیر بایستی صدای خروج هوا از شوفاژ شنیده شود. پس از تخلیه هوای سرد از درون شوفاژ ، آب موجود در لوله کشی ، جایگزین آن می شود.





5. پیشگیری از ریختن آب به اطراف
به منظور پیشگیری از ریختن آبی که پس از خارج شدن هوا از شوفاژ ، از شیر خروجی چکه می کند، لازم است از دستمال یا یک ظرف استفاده کنید به این صورت که آن را زیر خروجی شوفاژ بگیرید تا قطرات بر روی آن بریزند.



هواگیری شوفاژ




6. ادامه دادن مرحله قبل تا زمان فواره زدن آب
زمانی که جریان آب خروجی از شیر به پایداری نسبی رسید و دیگر با هوا مخلوط نبود ، نشانگر خارج شدن تمام هوای درون شوفاژ می باشد. پس از این اتفاق ، پیچ مخصوص را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید . سپس شیر خروجی را محکم کنید.





7. هواگیری شوفاژ برای تمام شوفاژهای ساختمان
شما که تا این مرحله آمده اید بهتر است کار هواگیری شوفاز را برای تمامی شوفاژ های ساختمان انجام دهید تا از اینکه هوای اضافی از کل سیستم گرمایشی خارج شده مطمئن شوید. لوله های را باید توسط خوله خشک کن حمام انجام داد. علاوه بر اینها سعی کنید هواگیری شوفاژ را به مرتباً و به صورت دوره ای انجام دهید.





8. تنظیم سطح فشار موتورخانه داخلی یا پکیج
هواگیری شوفاژ ها به کم شدن فشار موجود در سیستم گرمایشی می انجامد. این کاهش تا حدی طبیعی است اما اگر افت فشار به قدری زیاد بود که گرما به تمامی شوفاژ ها ( به خصوص در طبقات بالا ) نرسید ، دو حالت پیش می آید یا دیگ بخار تنظیمات اتوماتیک دارد و به صورت خودکار فشار را تنظیم می کند و یا اینکه تنظیمِ دیگِ بخار دستی است و لازم است دیگ جوشاننده را از آب پر کرد تا بتواند فشار را در محدوده مناسب نگه دارد.





:: بازدید از این مطلب : 59
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 24 تير 1398 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: