درمان ارتودنسی
نوشته شده توسط : رافت

درمان ارتودنسی چیست؟
درمان ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی روشی است برای صاف یا جابجایی دندان ها ، برای بهبود ظاهر دندان ها و نحوه کار آنها. همچنین می تواند با پخش فشار گزنده روی تمام دندان ها ، به مراقبت از سلامت دندان ها ، لثه ها و مفاصل فک کمک کند.

چرا باید درمان ارتودنسی انجام دهم؟
بسیاری از افراد دندان های شلوغ یا کج دارند. درمان ارتودنسی باعث صاف شدن دندان ها یا انتقال آنها به موقعیت بهتر می شود. این می تواند باعث بهبود ظاهر و نحوه گاز گرفتن دندان ها در کنار هم شود ، در حالی که تمیز کردن آنها نیز راحت تر است.

بعضی از افراد دندان های جلویی فوقانی دارند که بیرون می ریزند و ظاهری ناخوشایند دارند. این دندانهای برجسته به احتمال زیاد آسیب می بینند ، اما درمان ارتودنسی می تواند آنها را به حالت اول برگرداند. یا نحوه برخورد فک بالا و پایین می تواند باعث ناخوشایند به نظر رسیدن دندان ها و منجر به گزش نادرست شود. درمان ارتودنسی ممکن است بتواند هر دو این مشکلات را اصلاح کند.

هنگامی که دندان ها به درستی ملاقات نمی کنند ، این می تواند باعث فشار بر روی عضلات فک شود ، و باعث مشکلات فک و مفصل و گاهی سردرد شود. درمان ارتودنسی می تواند به شما کمک کند تا به طور مساوی گاز بگیرید و فشار را کاهش دهید.

در چه سنی باید درمان ارتودنسی انجام دهم؟
بهترین زمان معمولاً در دوران کودکی است ، اما بزرگسالان نیز می توانند تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرند - و بیشتر و بیشتر این کار را انجام می دهند. اهمیت سن از داشتن تعداد مناسب دندان کمتر است. در کودکان ممکن است لازم باشد قبل از شروع درمان صبر کنید تا دندان کافی از بین برود.

چه کسانی ارتودنسی را انجام می دهند؟
دندانپزشک شما ممکن است درمان ارتودنسی را انجام دهد. یا ممکن است شما را به متخصصی که دارای شرایط اضافی است بفرستند. این متخصص ممکن است در یک تمرین یا در یک بخش بیمارستان باشد و به او متخصص ارتودنسی گفته می شود.

این شامل چه مواردی است؟
مهمترین چیز داشتن معاینه کامل است. این کار معمولاً شامل دیدن دندان ها ، عکسبرداری با اشعه ایکس دندان و ساختن مدل های گچی از دندان های شما خواهد بود.

سپس تیم دندانپزشکی یا متخصص ارتودنسی در مورد اینکه چه روش درمانی امکان پذیر است ، بحث خواهند کرد. پس از اطمینان از ادامه کار ، به محض داشتن دندان های دائمی کافی ، درمان می تواند آغاز شود.

آیا برای جا انداختن نیاز به دندان درآوردن دارم؟
ممکن است فضای کافی برای تمام دندانهای دائمی خود نداشته باشید. در این صورت ، ممکن است لازم باشد برخی دندان های دائمی را خارج کنید تا فضای بیشتری ایجاد شود. تیم دندانپزشکی به شما می گوید که آیا این چنین است. گاهی اوقات می توان با استفاده از اشکال دیگر درمان فضا ایجاد کرد.

چگونه درمان انجام می شود؟
درمان ارتودنسی می تواند توسط انواع مختلفی از وسایل انجام شود ، که اکثر مردم آنها را "بریس" می نامند.

بریس متحرک چیست؟
درمان ساده ممکن است با یک مهاربند قابل جدا شدن انجام شود (صفحه ای که می تواند برای تمیز کردن خارج شود). سیمها و فنرهای ظریف متصل شده است که با فشار ملایم دندانها را حرکت می دهد.

بریس ثابت چیست؟
اغلب اوقات ، دندانها باید دقیقتر از هدایتی که می توان از بریس متحرک استفاده کرد ، هدایت شوند. بنابراین از یک بریس ثابت استفاده می شود. این دارای براکت ها و نوارهایی است که به طور موقت به دندان ها چسبیده اند. یک سیم انعطاف پذیر به همه براکت ها می پیوندد و امکان جابجایی دندان ها را فراهم می کند. خودتان نمی توانید دستگاه را بیرون بیاورید ، بنابراین به آن وسیله ثابت می گویند.

بریس عملکردی چیست؟
گاهی اوقات می توان با استفاده از بریس عملکردی ، روش رشد فکها را تغییر داد. این با استفاده از قدرت عضلات فک شما کار می کند و می تواند به انواع خاصی از مشکل کمک کند.

براکت ها از چه ساخته شده اند؟
بریس های ثابت همیشه از فلز ساخته نمی شوند. از پلاستیک و سرامیک می توان به ویژه برای بزرگسالان استفاده کرد.

پوشش سر چیست؟
و همچنین بریس برخی از افراد باید از پوشش سر استفاده کنند. معمولاً فقط باید آن را عصر یا شب بپوشید. اگر آن را به روشی که به شما گفته شده نپوشید ، ممکن است در پایان درمان دندانهای جلویی شما بیرون بیایند.

بریس های نامرئی چیست؟
آنها "تراز کننده" های پلاستیکی سخت و شفاف (قالب) هستند که برای صاف کردن دندان استفاده می شوند. مجموعه های مختلفی از ردیف های مخصوص قالب ریزی شده و کمی متفاوت برای هر بیمار ساخته شده است. هر ست دو هفته پوشیده می شود تا اینکه با ست بعدی جایگزین شود. آنها از پلاستیک شفاف ساخته شده اند ، بنابراین تقریباً قابل مشاهده نیستند. این بدان معناست که هیچ کس نیازی به دانستن اینکه دندانهای خود را صاف می کنید نمی داند.

برای بهترین نتیجه باید از ردیف کننده ها 22 تا 23 ساعت در روز استفاده شود. آنها می توانند به راحتی برای خوردن ، آشامیدن ، مسواک زدن و تمیز کردن بین دندان های شما برداشته شوند. قبل از انجام این روش درمانی باید تمام دندان های بزرگسال خود را داشته باشید.

الاستیک چیست؟
گاهی اوقات نوارهای الاستیک ظریف به یک مهاربند ثابت متصل می شوند تا به حرکت دندان کمک کنند. ارتودنتیست شما در صورت نیاز به الاستیک به شما می گوید.

چقد طول میکشه؟
طول دوره درمان بستگی به شدت مشکل دارد و ممکن است از چند ماه تا دو و نیم سال طول بکشد. بیشتر افراد در طی یک تا دو سال قابل درمان هستند.

وقتی دندان ها در موقعیت مناسب قرار بگیرند چه اتفاقی می افتد؟
هنگامی که درمان به پایان رسید ، دندان ها باید برای مدتی در موقعیت خود قرار بگیرند. به این دوره "احتباس" گفته می شود و به وسایلی که دندان ها را در جای خود نگه می دارند نگهدارنده گفته می شود.

نگهدارنده ها دندان های صاف شده را در حالی که لثه و استخوان اطراف ته نشین می شوند ، در موقعیت قرار می دهند. بسته به مشکل اصلی ، نگهدارنده ها می توانند قابل جابجایی یا ثابت باشند.

آیا صدمه ای خواهد دید؟
همه وسایل ممکن است در ابتدا احساس غریبی داشته باشند و باعث ناراحتی شما شوند. اگر مشکل برطرف نشود ، ممکن است متخصص ارتودنسی تنظیماتی را برای کمک به شما انجام دهد. دندان ها معمولاً بلافاصله پس از تنظیم بریس ناخوشایند هستند ، اما این حالت برطرف می شود.

چند بار بازدید می شود؟
بریس های ارتودنسی معمولاً هر 4 تا 6 هفته نیاز به تنظیم دارند. متخصص ارتودنسی به شما می گوید که چند بار بریس شما نیاز به تنظیم دارد.

چقدر موفق خواهد شد؟
موفقیت هم به مهارت متخصص ارتودنسی بستگی دارد و هم به اشتیاق و سودمندی بیمار (و اگر والدین اگر کودک کودک باشد). مهم است که هر دستورالعمل داده شده توسط متخصص ارتودنسی را دنبال کنید و به هر قرار ملاقات با خود بروید.

موفقیت در درمان نیز به تعهد بیمار بستگی دارد. برای درمان ارتودنسی کودکان بسیار مهم است که بیمار به اندازه والدین مشتاق باشد.

آیا ارتودنسی می تواند به دندان های من آسیب برساند؟
اگر در طول درمان به درستی مراقب دندان هایتان نباشید ، ممکن است آسیب ببیند. بریس ها خود صدمه ای نخواهند زد ، اما تمیز کردن نامناسب و مصرف بیش از حد غذاها و نوشیدنی های شیرین باعث آسیب دائمی دندان های شما می شود. براکت ها ، سیم ها و مهاربندها می توانند غذا را به دام بیندازند و باعث ایجاد پلاک بیش از حد معمول شود. بنابراین شما باید دندان ها و دستگاه خود را کاملاً تمیز کنید.

آیا کار ارتودنسی دائمی است؟
حتی پس از احتباس ، اتفاق افتادن حرکات جزئی دندان در طول زندگی امری طبیعی است. بنابراین هیچ ضمانت دائمی نمی توان داد. با این حال ، غیر معمول است که دندان به اندازه کافی تغییر کند که نیاز به درمان بیشتری داشته باشد.

چگونه می توانم تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرم؟
اولین کاری که باید انجام دهید این است که به تیم دندانپزشکی خود مراجعه کرده و از آنها مشاوره بگیرید. تیم دندانپزشکی شما می داند که آیا شما به درمان نیاز دارید و یا هماهنگی های لازم را انجام می دهید.

چگونه می توانم از بریس و دندانهایم مراقبت کنم؟
در حالی که تحت درمان ارتودنسی هستید ، مهم است که مرتباً دندان های خود را توسط تیم دندانپزشکی بررسی کنید. همچنین باید از دندان و دهان خود بیشتر مراقبت کنید:

دندان های خود را هر روز با دقت تمیز کنید ، از جمله بین دندان های خود که می توانید. بریس ها ظریف هستند و باید مطمئن شوید که آنها را با دقت تمیز کرده اید تا خراب نشوند. تیم دندانپزشکی شما بسته به وسیله ای که پوشیده اید می تواند روش های خاصی را برای استفاده به شما نشان دهد.

تعداد دفعات مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین را کاهش دهید. از تنقلات و نوشیدنی های حاوی قند و نوشیدنی های گازدار خودداری کنید. همچنین ، غذاهای چسبناک و سفت ممکن است به بریس شما آسیب برسانند.

دندانهای خود را شب و حداقل یک بار دیگر در روز مسواک بزنید. در صورت نیاز از دهان شویه استفاده کنید. تیم دندانپزشکی شما ممکن است یک خمیر دندان حاوی فلوراید قوی تر ، یا شاید یک ژل فلوراید یا دهان شستشو دهان ، برای استفاده شما توصیه کند.

https://is.gd/NzNmRj

https://v.gd/lAZaUg

http://lnki.nl/V8WCO

shorturl.at/vHOU3

https://cutt.ly/0gOL2bj

https://bit.ly/3jNGuUg

 

 

 

 

 

 

:: بازدید از این مطلب : 64
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 12 آبان 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: