مایک و تیم فری در مورد مدیریت حاد عفونتهای دهان-فک و صورت صحبت می کنند.
نوشته شده توسط : رافت

بیماران مبتلا به درد دندان به هیچ وجه نمی توانند مشکلی در دندانپزشکی داشته باشند و به دنبال دارو باشند یا می توانند سلولیت ، آبسه یا عفونت گسترش یافته ایجاد کنند که باعث به خطر افتادن راههای هوایی شود.

صرف نظر از اینکه من آنها را مورد آزمایش قرار می دهم یا نه ، در حالی که آنها منتظر ملاقات با یک متخصص هستند ، به بیماران درد دندان بدهید.

عوارض پس از استخراج مانند خونریزی و سندرم سوکت خشک معمول است و به طور معمول در مراقبت های فوری (UC) بدون نیاز به انتقال به ED یا پیگیری فوری با یک متخصص قابل درمان است.

 

آناتومی:

32 دندان وجود دارد ، همه شماره گذاری شده اند.

آنها را به عنوان قدامی و خلفی توصیف کنید

دندانهای خلفی مواردی هستند که بعد از ایجاد کاری دندانی (حفره) قبلاً آلوده هستند.

دندانهای قدامی به احتمال زیاد دچار تروما می شوند.

 

تشخیص افتراقی درد دندان:

شایع ترین علت آن عفونت است. حفره آلوده از طریق مینای دندان ، داخل عاج حرکت می کند و با نزدیک شدن یا ورود به خمیر ، باعث درد دندان می شود. شما می توانید بدون تورم درد داشته باشید ، اما اگر تورم وجود داشته باشد ، عفونت وجود دارد.

سندرم دندان ترک خورده

دردهای ناشی از عفونت سینوس ماگزیلاری یا سایر روند در صورت یا گردن وجود دارد.

نورالژی تریژمینال یا نوروپاتی دیگر

درد TMJ

اگر تورم یا درد در لمس آپیکال دندان وجود نداشته باشد ، عفونت کمتر احتمال دارد و باید سریع تشخیص سایر تشخیص ها را انجام دهد.

 

سلولیت در مقابل آبسه

معمولاً سلولیت در مراحل عفونی زودتر رخ می دهد. این بیماری با قرمزی پراکنده پوست و تورم مشخص می شود. این بیماری معمولاً در اثر باکتری های هوازی ایجاد می شود. همیشه سلولیت را با آنتی بیوتیک درمان کنید.

هنگامی که بعداً در این دوره موضعی بروز کرد ، سلولیت می تواند آبسه را تشکیل دهد. هنگامی که آبسه وجود دارد ، هر دو باکتری هوازی و بی هوازی با خلوص خون وجود دارد. اینها باید من & D باشند.

با وجود آبسه های پوستی ، درمان I&D است و معمولاً با آنتی بیوتیک درمانی انجام نمی شود. با این حال ، تمام آبسه های دندان باید در ابتدا با آنتی بیوتیک درمان شوند. I&D اگر شدید یا مداوم باشد.

 

علائم عفونت دندان پس از کشیدن
انتخاب آنتی بیوتیک:

سلولیت بدون آبسه: پنی سیلین 500mg QID ، آموکسی سیلین 500mg TID یا 875mg BID یا TMP-SMX (Bactrim) 875mg BID.

قلم آلرژی؟ Clindamycin 300mg PO TID یا QID.

آنتی بیوتیک 24-48 ساعت طول می کشد تا لگد بکشد ، بنابراین بیمار روز بعد را پیگیری کنید.

معمولاً بیماران برای ایجاد درد به بیش از استامینوفن یا ایبوپروفن احتیاج دارند.

بخشی از دلیل قرار دادن تمام بیماران دندانپزشکی در حالی که منتظر ملاقات دندانپزشک خود هستند ، افزایش اثر بخشی بی حسی موضعی است که دندانپزشک یا جراح دهان از آن استفاده می کند. بیهوشی های موضعی نیز در عفونت های خارش آور مؤثر نیستند ، بنابراین دندانپزشکان اغلب قبل از برداشتن دندان ، بیماران را به مدت یک هفته روی آنتی بیوتیک ها قرار می دهند تا بیهوشی آنها موثرتر شود.

 

پیشرفت عفونت:

عفونت دندانهای تحتانی و قدامی بالاتر دارای تورم است که به گونه گسترش می یابد و کمتر احتمال دارد باعث ایجاد تریسموس ، راه هوایی یا بلع شود.

با این حال ، مولر دوم و سوم دارای ریشه هایی است که به سمت صفحه زبانه منتهی می شود و عفونت در اینجا می تواند منجر به تورم شود که به فضای زیر مندیبل امتداد می یابد که می تواند به فضای جانبی و حلقوی جانبی پتروگماندوبولار گسترش یابد و منجر به مشکل در بلع و نفس کشیدن شود. می توانید انحراف چشم را مشاهده کنید. اینها عفونتهای جدی تری است که برای بستری برای نظارت بر مجاری هوایی ، آنتی بیوتیک های IV و اغلب I&D خارج از دهان در اتاق عمل باید به بیمارستان منتقل شوند. اگر این عفونت ها بصورت دوطرفه گسترش یابد ، نتیجه آنژین لودویگ است.

 

آنژین لودویگ

هنگامی اتفاق می افتد که یک عفونت دندان تحتانی و خلفی به فضاهای دو طرفه دو طرفه گسترش یابد.

باعث تورم فضای submandibular ، بالا آمدن زبان و سازش در مجاری هوایی می شود. غالباً پوست زیر چانه دارای ادم اریتماتو و شکم است.

لودویگس آنژینا یک مسئله راه هوایی اضطراری است که به سی تی اسکن و غالباً لوله گذاری نیاز دارد.

این بیماران بلافاصله نیاز به انتقال به ED را از طریق آمبولانس دارند.

کانال های ریشه 

کانال ریشه هنگامی لازم است که یک حفره از طریق ریشه های دندان آنقدر عمیق گسترش یافته باشد که از طریق مینای دندان به داخل عاج و پالپ شکسته شده است. یک پر کردن ساده کافی نیست زیرا عفونت در زیر آن ادامه خواهد یافت و در نهایت دچار آبسه خواهد شد. کانال ریشه ای لازم است.

کانال ریشه پر کننده ای عمیق است که در آن از یک مته برای سوراخ کردن مینا ، داخل عاج و خمیر برای تمیز کردن کل عفونت استفاده می شود. عصب و خون رسانی به دندان برداشته می شود و سپس پر می شود که نه تنها مانند یک پر شدن حفره معمولی در تاج پر می شود بلکه درون ریشه نیز پر می شود.

اگر دندان ترک خورده باشد ، یک کانال ریشه می تواند شکست بخورد و دندان های ترک خورده اغلب به برداشتن نیاز دارند. دندانهای مولر اغلب باید تاج داشته باشند که در بالای پرش کانال ریشه قرار گرفته باشد تا مطمئن نشود که دندان دچار ترک خوردگی نمی شود و باعث می شود که پرش کانال ریشه خراب نشود.

 

مورد شماره 1: یک زن سالم 47 ساله با 3 روز درد دندان یکی از دندانهای پایینی سمت چپ را به UC تحویل می دهد و با ورم صورت همراه است.

 

مدیریت UC: آنتی بیوتیک خوراکی ، داروهای ضد درد و مراجعه به دندانپزشک یا جراح دهان و دندان در طی 1-3 روز آینده. دندانپزشک با استفاده از اشعه ایکس ، مشخص می کند که دندان ارزان است یا نه و ممکن است I&D را انجام دهد. تورم صورت باعث تغییر در مدیریت UC نمی شود.

 

یافته های معاینه فیزیکی که تغییر مدیریت را برای انتقال به ED نیاز دارند:

تورم چشم بسته است

تریسموس شدید

مصالحه راه هوایی

 

مورد شماره 2: یک زن 47 ساله مبتلا به دیابت h / o و سابقه یا سرطان با معالجه شیمی درمانی دیروز که 3 روز درد دندان را همراه با برخی تورم نشان می دهد. بدون تب ، علائم حیاتی پایدار است.

 

مدیریت UC: مانند مورد شماره 1. به یاد داشته باشید که افراد دیابتی مانند سایر افراد با عفونت مقابله نمی کنند ، بنابراین این فرد واقعاً باید امروز یا فردا دیده شود. شیمی درمانی اخیر نیز به آنتی بیوتیک های قوی تری نیاز دارد. این بیمار نیازی به انتقال فوری به ED ندارد ، اما به پیگیری و آنتی بیوتیک های بسیار نزدیک احتیاج دارد.

 

** به یاد داشته باشید: بیماران سرطانی یا خانمهای مسن که بیس فسفونات مصرف کرده اند پس از کشیدن دندان در معرض خطر پوکی استخوان فک هستند. این بیماران نیاز به پیگیری دقیق با یک ارائه دهنده دهانی معتبر و باتجربه دارند.

 

2 عارضه استخراج دندان اخیر که احتمالاً در UC مشاهده خواهیم کرد:

خون ریزی:

مطمئن شوید که مشکل سیستمیک وجود ندارد ، به عنوان مثال بیمار با سابقه یا بیماری فون ویلبراند یا هموفیلی وجود دارد.

لیست داروها را بررسی کنید: آسپرین 81 میلی گرم کودک معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند ، اما دوز کامل بزرگسالان 325 میلی گرم اما می تواند باعث خونریزی شود ، مانند کلوبیدوگلر (پلاویکس) ، وارفارین (کوادمین) و سایر ضد انعقادها.

برای متوقف کردن خونریزی می توان محصولات هموستاز مانند شاخه های کلاژن ، سورگسیل یا فوم ژل را به داخل سوکت دندان فشار داد.

برای پارگی جزئی بعد از عمل دندانپزشکی ، اغلب دندانپزشکان توصیه می کنند که یک کیسه چای سیاه را گاز بگیرید. چای دارای اسید تاننیک در آن است که می تواند در تشکیل لخته کمک کند.

به دنبال لخته کبد در سوکت دندان باشید. به طور معمول لخته ای که بعد از استخراج تشکیل می شود با خط لثه شستشو می شود. اگر لخته ای پیدا کنید که از لثه خارج شده باشد (به نظر می رسد مانند یک تکه کوچک کبد در جایی که دندان در آن قرار دارد) ، این یک لخته کبد است و این لخته ها علی رغم فشار مستقیم با گاز یا یک چای ، تخم مرغ را حفظ می کنند. کیسه. این لخته ها باید خارج شوند و سوکت آبیاری شود و سپس بدن لخته جدیدی را تشکیل می دهد که احتمالاً موثرتر خواهد بود.

در نظر بگیرید که مقداری بی حس کننده موضعی با اپی نفرین را برای کنترل درد و از بین بردن انعقاد عروق در نظر بگیرید ، لوزه را بیرون بیاورید ، سوکت را آبیاری کنید ، سپس سوکت را با فوم ژل ، Surgicell یا موارد دیگر ببندید و سپس بخیه بسته را با ژل فوم بسته شده با یک شکل ببندید. -از هشت بخیه.

اگر بتوانید به هموستاز برسید ، این بیماران نیازی به انتقال به ED یا فوریت پیگیری با جراح خود ندارند.

 

سندرم سوکت خشک:

بیشتر 4-4 روز پس از کشیدن دندان Wisdom دیده می شود ، اما با هر روش کشیدن دندان قابل مشاهده است.

از نظر كلاسیك ، این بیماران بعد از عمل درد دارند كه شروع به بهبود می كند اما دوباره بد می شوند. این بیماران غالباً طعم بدی را در دهان و درد خود گزارش می دهند که از پشت فک شروع می شود و به سمت گوش می تابند (گاهی اوقات بیماران با فکر کردن که عفونت گوش دارند فکر می کنند).

اتیولوژی: یا بیمار بعد از عمل لخته خون خوبی ایجاد نکرد ، یا آنها لخته ای تشکیل دادند و سپس آن را از دست دادند.

در فک پایین از فک پایین شایع است زیرا عروق فک پایین به اندازه خوبی نیست. به طور کلی خونریزی کمتری وجود دارد بنابراین یک لخته کوچکتر شکل می گیرد.

چه عواملی باعث از بین رفتن لخته می شود؟

ساکشن: به بیماران توصیه می شود برای چند روز اول پس از جراحی دهان از نی و سیگار استفاده نکنند.

شنا کردن: به بیماران توصیه می شود که چند روز اول بعد از جراحی دهان با دهانشویه یا آب نخورند.

اگر لخته از بین برود ، چیزی برای محافظت از استخوان وجود ندارد و غذا می تواند گیر کند و باعث طعم بد شود و استخوان و عصب در معرض درد ایجاد می کند.

درمان: سوکت را برای آبیاری هر نوع مواد غذایی یا ذرات دیگری که در سوکت گیر کرده اند ، آبیاری کنید. سوکت را با Orajel ، Anbesol (داروهای موضعی OTC برای یک دندان درد) یا Eugenol از کیت دندانپزشکی خود پر کنید (بیماران می توانند روغن میخک را از فروشگاه های مواد غذایی سالم خریداری کنند ، که همین موضوع است) و به مدت 30 دقیقه روی برخی از گازها گاز بگیرید تا نگه دارید. دارو در پریز. بیماران می توانند این کار را 4 یا 5 بار در روز انجام دهند. در اکثر موارد داروهای درد PO به درد خشکی سوکت کمک نمی کند.

 https://bit.ly/2CvR96A

https://is.gd/BNdl9S

https://v.gd/KsJ0Vq

https://v.ht/gY6h

https://u.to/INNYGQ

 https://cutt.ly/sd8vHK7

 

 

 

 

 

 

 

 

:: بازدید از این مطلب : 142
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : جمعه 24 مرداد 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: